Çarşamba, Temmuz 24

Abbas: İsrail’in Refah’a saldırısını sadece ABD durdurabilir

Filistin lideri Abbas, İsrail’in Refah’a olası saldırısının “tarihindeki en büyük felaket” olacağını söyleyerek, ABD’ye bu planı engelleme çağrısında bulundu.

REKLAM

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail’in Gazze sınır kasabası Refah’a yönelik saldırısını yalnızca ABD’nin durdurabileceğini söyledi. Abbas, birkaç gün içinde gerçekleşeceğini tahmin ettiği saldırının Filistinlilerin çoğunu bölgeden kaçmaya zorlayabileceğini de sözlerine ekledi.

Filistin lideri Abbas, Pazar günü Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nun özel toplantısında konuştu.

İsrail ile Hamas arasında 7 Ekim’de başlayan savaşa ilişkin konuşan Abbas, “ABD’den İsrail’den Refah saldırısını yapmamasını istemesini istiyoruz. İsrail’in bu suçu işlemesini engelleyebilecek tek ülke İsrail’dir. Amerika” dedi. .

Günlerdir “bölgede kalan Hamas askerlerini imha etmeyi hedeflediğini” söyleyerek bölgeye topyekün saldırı tehdidinde bulunan İsrail, geçen hafta Refah’a yönelik hava saldırılarını artırmıştı.

ABD de dahil olmak üzere Batılı ülkeler, İsrail’e, Gazze’nin geri kalanına yönelik yedi ay süren saldırıların ardından bir milyondan fazla Filistinlinin sığındığı güney şehrine saldırmaması konusunda baskı yapıyor.

“Önümüzdeki birkaç gün içinde İsrail’in Refah’a saldırarak ne yapacağı belli olacak, çünkü Gazze’deki tüm Filistinliler orada toplanmış durumda.” diyen Abbas, Refah’ta yapılacak “küçük bir saldırının” Filistin halkını ülkeyi terk etmeye zorlayacağını da sözlerine ekledi. . Gazze Şeridi.

Abbas, “O zaman Filistin halkının tarihindeki en büyük felaket yaşanacak” dedi.

Filistinlilerin Ürdün ve Mısır’a göçünü reddettiğini yineleyen Filistin lideri, İsrail’in Gazze’deki operasyonlarını tamamladıktan sonra Filistinlileri Batı Şeria’dan Ürdün’e göç etmeye zorlamasından endişe duyduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

okulturlari.org
Antalya Haber Sunucu
meritking