Çarşamba, Temmuz 17

Almanya’da Yüksek Mahkeme aşırı sağcı partinin ideolojisinin finansman için uygun olmadığına hükmetti

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Alman Federal Anayasa Mahkemesi başkan yardımcısı Yargıç Doris Koenig, Die Heimat partisine fon sağlanmasının yasaklanması kararının, “partinin siyasi konseptinin, Anayasa’da tanımlanan insan onuru garantisiyle bağdaşmadığı” gerekçesiyle oybirliğiyle alındığını açıkladı. Anayasa.”

REKLAM

Almanya’nın en yüksek yargı otoritesi olan Federal Anayasa Mahkemesi, aşırı sağcı küçük bir partinin “değer ve hedeflerinin anayasaya aykırı olduğu ve ülke demokrasisini yok etmeyi amaçladığı” gerekçesiyle önümüzdeki altı yıl boyunca devlet yardımı alamayacağına hükmetti.

Mahkeme kararında, eski adıyla Almanya Ulusal Demokrat Partisi (NPD) olarak bilinen Die Heimat’ın “özgür demokratik temel düzeni görmezden gelmeye devam ettiği ve amaçları ve üyelerinin tutumu doğrultusunda bu (mevcut) düzeni yok etmeyi amaçladığı” belirtildi. ve üyeleri, destekçileri.”

Mahkemenin başkan yardımcısı Yargıç Doris Koenig, oybirliğiyle aldığı kararı “partinin siyasi anlayışı Alman Anayasasında tanımlanan insan onuru güvencesiyle bağdaşmamaktadır” cümlesiyle açıkladı.

Hakim, Die Heimat’ın Alman etnik kimliği kavramına ve ülkenin “ulusal topluluğunun” kökene dayalı olduğu fikrine bağlı kaldığını söyledi.

Koenig, “Etnik olarak tanımlanmış bir topluluğun genişlemesi, yabancıları, göçmenleri ve azınlıkları küçümsemeye yol açıyor, bu da insan onurunu ve temel yasal eşitlik ilkesini ihlal ediyor” dedi. dedi.

Partiye Parlamentonun alt ve üst kanadının yanı sıra Berlin hükümeti tarafından dava açıldı.

Taraflar, Die Heimat’ın Müslüman ve Yahudi karşıtı ideolojiye sahip ırkçı bir örgüt olduğunun ortaya çıktığını belirterek, transseksüelleri reddettiğini de vurgulayarak mahkemeye delil sundu.

“Bu karar bizi oyunun dışında bırakmayacak”

Die Heimat’ı yasaklamaya yönelik önceki iki girişimin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından hükümet, bir siyasi partiyi devlet fonlarından mahrum etme olasılığını yarattı.

Devlet kurumu DPA’nın haberine göre, Die Heimat partisi genel başkanı Frank Franz, kararı ciddiye almadıklarını vurgulayarak şunları söyledi: “Evet bizim için hoş değil ama bu kararın bizi oyundan çıkaracağını veya bu kararın bizi oyun dışı bırakacağını kim düşünebilir?” bizi durdurmak çok yanlış.” değerlendirmesini yaptı.

“Devletimiz Anayasa düşmanlarını finanse etmeyecektir”

Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser, yaptığı açıklamada, Anayasa Mahkemesi’nin kararını memnuniyetle karşılayarak, “Bu karar, demokratik devletimizin Anayasa düşmanlarını finanse etmeyeceğinin açık bir sinyalidir” dedi.

Ayrıca Faeser şunları söyledi: “Demokrasimizi aşındırmaya ve yok etmeye çalışan güçler, bunu yapmak için tek bir kuruş bile hükümet fonu almamalı. Gelecekteki davalar için anayasal engeller yüksek kalsa da, artık demokrasimizi korumak için başka bir araca sahibiz.” dedi.

Die Heimat ne kadar fon aldı?

Almanya’da siyasi partiler genellikle eyalet, ulusal parlamento ve Avrupa Parlamentosu’ndaki temsillerine göre mali destek alırlar.

Die Heimat, 2021’den beri hükümet desteği almıyor. DPA’ya göre, doğudaki Mecklenburg-Batı Pomeranya eyaletindeki seçimlerde oyların yüzde 3,02’sini aldığı 2016’da 370 bin euro civarında bir ödenek almıştı.

Son kamuoyu yoklamalarına göre AfD büyüyor

Son kamuoyu yoklamalarına göre bir diğer aşırı sağ parti olan Almanya İçin Alternatif (AfD) yükselişte.

Son anketler AfD’yi, 2021’deki son federal seçimlerde elde ettiği %10,3’ün çok üzerinde, yaklaşık %23 destekle ulusal düzeyde ikinci sıraya yerleştiriyor.

Doğu Almanya’nın kaleleri Brandenburg, Saksonya ve Thüringen’de yapılan anketler AfD’yi sonbahar seçimleri öncesinde en popüler parti olarak gösteriyor.

Önde gelen Alman siyasetçiler AfD’ye sağlanan finansmanın yasaklanması veya kesilmesi olasılığını tartışsa da henüz bu yönde ciddi bir girişimde bulunulmadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

okulturlari.org
Sponspor Bağlantılar: izmir su kesintisi - yemekteyiz - Adana Demirspor - 2024 Yerel Seçimleri -
Antalya Haber Sunucu