Çarşamba, Temmuz 17

Brent petrolün varil fiyatı 80,91 dolar oldu

Cuma günü 82,18 dolara yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 81,11 dolardan tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı 9,05 kapanışına göre yüzde 0,24 oranında azalarak 80,91 dolara yerleşti. Aynı zamanda West Texas Intermediate (WTI) ham petrolünün varili 76,82 dolardan satıldı.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubunun dün gerçekleştirdiği toplantısının ardından petrol fiyatları düşmeye başladı.

Grup, “istikrarlı bir petrol piyasasına ulaşmak” amacıyla yıl sonunda sona erecek olan üretim kesintisini bir yıl daha uzatmaya karar verdi.

Toplantıda yapılan açıklamaya göre, üye ülkelerin toplam üretimi gelecek yıl için günlük 39 milyon 725 bin varil olacak.

Ayrıca Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) üretimini günlük 300 bin varil artıracak. Artış Ocak ayında başlayacak ve Eylül ayı sonuna kadar kademeli olarak uygulanacak. Dolayısıyla yapılan anlaşmalarla grup, 31 Aralık 2025 tarihine kadar üretim kesintisine devam edecek.

Grubun bir sonraki OPEC ve OPEC dışı bakanlar toplantısı 1 Aralık’ta yapılacak.

Öte yandan dünya petrol rezervlerinin büyük çoğunluğuna ev sahipliği yapan Ortadoğu’da ateşkes ihtimalinin güçlenmesi de petrol fiyatları üzerinde baskı oluşturuyor.

İsrail devlet televizyonu KAN, Tel Aviv’in ABD Başkanı Joe Biden tarafından açıklanan Gazze Şeridi’nde önerilen ateşkes ve esir değişiminin ana hatlarının çoğunu kabul ettiğini bildirdi.

Biden, 31 Mayıs’ta Beyaz Saray’da yaptığı konuşmada, İsrail’in 3 aşamadan oluşan yeni bir ateşkes teklifi sunduğunu, ilk aşamada İsrail’in Gazze yerleşimlerinden çekilerek tarafların elinde bulunan esirlerin bir kısmını serbest bırakacağını belirtti. 6 haftalık ateşkes döneminde.

İlk aşamada “İsrail güçlerinin Gazze yerleşimlerinden tamamen çekileceğini” açıklayan Biden, aynı dönemde başta yaşlılar ve kadınlar olmak üzere tutukluların serbest bırakılmasının ve Gazze’ye insani yardımın artırılmasının planlandığını söyledi. .

Ayrıca, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) ne zaman faiz indirimine başlayacağına dair belirsizlikler de petrol piyasalarında talep endişelerini artırarak fiyatları etkilemeye devam ediyor.

Analistler, geçen hafta aşağı yönlü revize edilen ABD büyüme verilerinin ardından Cuma günü açıklanan verilerin, Fed’in bu yıl faiz indirimlerine başlamak için yeterli alana sahip olduğu görüşünü desteklediğini söyledi.

Fed’in Eylül’de ilk faiz indirimine gitme ihtimali %52, Kasım’da %66 ve Aralık’ta %84 olarak tahmin ediliyor.

Düşük faiz oranları ABD dolarının diğer para birimleri karşısında zayıflamasına neden olarak petrolü diğer para birimlerini kullanan alıcılar için daha ucuz hale getiriyor ve yatırımcıların petrol talebine olan iştahını artırıyor.

Brent petrol için teknik olarak 82,15 ile 82,67 dolar arasındaki bandın direnç, 81,14 ile 80,65 dolar arasındaki bandın ise destek bölgesi olarak görülebileceğini belirtmekte fayda var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

okulturlari.org
Sponspor Bağlantılar: izmir su kesintisi - yemekteyiz - Adana Demirspor - 2024 Yerel Seçimleri -
Antalya Haber Sunucu