Çarşamba, Temmuz 24

Ebeveynlere yapay zeka uyarısı: Çocuklara yasak koymayın

Türk Psikologlar Derneği Etik Kurulu Üyesi Klinik Psikolog Özgün Ergin, yapay zekanın günümüzde yaygınlaşmaya başlayan bir gerçek olduğunu, yapay zekaya kaygıyla yaklaşmak yerine ailelerin bilinçli ve bilgili olması gerektiğini söyledi. ve kaygı. Korku.

“Bugünün gerçeğinin bu olduğunu bilmemiz gerekiyor”

Çocukların tamamen bırakılması yerine biraz denetlenmesi gerektiğini savunan Ergin, şöyle konuştu: “Yasaklayıcı bir tavır almak yerine günümüzün gerçeğinin bu olduğunu bilerek hareket etmeliyiz. Geçmişte televizyonun veya diğer teknolojilerin zararlarından bahsederdik, bugün ise yapay zekanın zararlarından bahsediyoruz. Yapay zekanın ne olduğunu, nasıl çalıştığını, her türlü bilgiye güvenilmemesi gerektiğini bilmeli ve kendimize sormalıyız. Her teknolojik gelişme bazı tehlikeleri ve fırsatları da beraberinde getirir. Bunları yasaklamak mümkün değil. “Bunun yerine bu teknolojiyi nasıl faydalı bir şekilde kullanabileceğimizi düşünmeliyiz.”

Velilere uyarı: “Asıl rehber biz olmalıyız”

Özellikle günümüzde ödev yaparken yapay zeka uygulamalarının kullanıldığını vurgulayan Ergin, şöyle konuştu: “Dil gelişimine katkı sağlayacağını düşünen uzmanlar olsa da zararlı olabileceğini söyleyenler de var. Kendi işimizi yapmak için çocuğumuzu saatlerce televizyon karşısında bırakmak zorunda kalmıyorsak, yapay zeka içeren bir oyuncak için de aynı şey geçerli. Onlara göz kulak olmamız lazım, nelere maruz kaldıklarını bilmemiz lazım. Gerçek lider biz olmalıyız. Elbette tehlikeler var ama sağlık ve güvenlik açısından bu tehlikeler ortadan kaldırılabilir” dedi.

“Teknolojinin denge unsuruyla doğru kullanılması gerekiyor”

Ergin, 10 yıl önce ebeveynlere ‘Çocuklarınızı takip etmek için çip takmak ister misiniz?’ diye sormuştu. Soru sorulsa herkes hayır derdi; Ancak günümüzde okul çağındaki pek çok çocuğun bileklerinde akıllı saatler bulunduğunu ve ebeveynlerin bu saatleri kullanarak çocuklarını takip edebildiğini, onlara anında ulaşabildiğini ve hatta çevresini dinleyebildiğini söyledi. Teknolojinin onu bir denge unsuruyla doğru şekilde kullanmayı öğrenmesi gerektiğini söyledi.

Klinik psikolog Ergin, yapay zekanın çocukların oyun arkadaşı olmaya başladığını belirterek şöyle konuştu:

“Tabletlerde ve oyuncaklarda yapay zeka var. Yapay zeka denildiğinde sadece robotları düşünmememiz gerekiyor. Kullandığımız birçok teknolojik araçta mevcut ve ilerledikçe geliştirilmeye devam ediyor. Bu sayede çocuğumuzun dil gelişiminde, eğitim desteğinde ve daha birçok alanda artış göreceğiz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

okulturlari.org
Antalya Haber Sunucu
meritking