Çarşamba, Temmuz 17

Hindistan’da seçim: BJP’nin Müslümanları ve muhalefeti hedef alan videolar tepkiye neden oldu

Hindistan’da Başbakan Narendra Modi’nin partisi, ülkedeki Müslümanları hedef alan videolar paylaştı. Muhalefet Kongresi BJP liderlerine karşı polise şikayette bulundu.

REKLAM

Seçimlerin devam ettiği Hindistan’da, Başbakan Narendra Modi’nin Bharatiya Janata Partisi’nin (BJP) paylaştığı, muhalefetteki Kongre’yi ve Müslüman toplumu hedef alan animasyonlu videolar öfkeye yol açtı.

Videolar, Kongre’nin bazı dezavantajlı Hindu kabile ve kast grupları pahasına Hindistan’daki Müslüman azınlığa orantısız faydalar sağladığını gösteriyor.

Kongre, seçim gözlemcisi Seçim Komisyonu’na sunduğu şikayette, videonun “farklı dinler arasında fitneyi kışkırtmak ve düşmanlığı teşvik etmek amacıyla” paylaşıldığını kaydetti.

Seçim yönergeleri onların kastlar, dini veya dilsel gruplar arasında “karşılıklı nefret” yaratmasını yasaklıyor.

BJP bilgi ve teknoloji şefi Amit Malviya, Kongre’nin video nedeniyle BJP liderlerine karşı polise şikayette bulunduğunu belirtti.

Video “Takılı kuş”.

Hindu milliyetçisi BJP’nin yüzü olan ve art arda üçüncü dönem için yeniden seçilmeyi hedefleyen Modi, kampanyasını büyük ölçüde hükümetinin ekonomik büyüme ve sosyal faydalar açısından performansına odakladı.

Ancak 19 Nisan’da söylemini değiştirdi; Kongreye ve Müslümanlara yönelik suçlamalarda bulundu.

4 Mayıs’ta bir eyalet BJP birimi tarafından paylaşılan ve 8,5 milyondan fazla kez izlenen 17 saniyelik videoda, Kongre lideri Rahul Gandhi’ye benzeyen bir karakter, sonuçta diğer dezavantajlı grupları temsil eden, takke takan bir kuşa “para” veriyor. Üç kuşu yuvadan dışarı iter.

Londra’daki Westminster Üniversitesi’nde siyaset profesörü olan Nitasha Kaul, videonun “1930’ların Almanya’sının bir karikatürü” olduğunu söyledi.

Kongre, seçim manifestosunda azınlıkların eğitim, ekonomi ve sağlık fırsatlarından “adil paylarına” sahip olmalarını sağlayacağını söyledi.

Hindistan’ın 1,4 milyar insanının %80’i Hindu, %14’ü (200 milyon) Müslümandır.

Modi’nin Bharatiya Janata Partisi (BJP) daha önce Müslümanları Bangladeş ve Pakistan’dan Hindistan’a giren yasadışı göçmenler olarak tanımlamıştı.

Çoğu ankete göre Modi ve Hindu milliyetçisi Bharatiya Janata Partisi’nin seçimi kazanması bekleniyor. Sonuçlar 4 Haziran’da açıklanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

okulturlari.org
Sponspor Bağlantılar: izmir su kesintisi - yemekteyiz - Adana Demirspor - 2024 Yerel Seçimleri -
Antalya Haber Sunucu