Çarşamba, Temmuz 24

İl başkanlarına kızdı: Erdoğan ‘Çalışmıyorsunuz’ çıkışı yaptı – Son Dakika Siyaset Haberleri

AKP Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında önceki gün gerçekleştirilen il başkanları toplantısında AKP İl Başkanı Trabzon Sezgin Mumcu’nun, tarihi ve turistik bir yer olan Trabzon Uzungöl’e HES yapılmasını eleştirdiği ve yenisini istediği belirtildi. Uzungöl’ün başlangıcı olacak inşaat kaldırılacak. AKP’li Mumcu’nun Uzungöl’ün yılda bir buçuk milyonun üzerinde turisti ağırladığını belirtmesinin ardından Erdoğan’ın konuyla Devlet Su İşlerinden (DSİ) ilgilenmesini istediği iddia edildi. Toplantıda Ankara, İstanbul ve Eskisehir belediye başkanlarına kızan Erdoğan, eski büyükşehir belediye başkanı Yılmaz Büyükerşen’i kastederek, Eskisehir il başkanlarını kastederek, “Eskişehir eski diyordun” dedi. Ne oldu? “Hanım geldi” dediği iddia ediliyor.

Cumhuriyet’Edinilen bilgiye göre, toplantıda AKP Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Yusuf Ziya Yılmaz, 31 Mart seçimleri öncesi ve sonrasında genel merkez olarak yürütülen çalışmalara ilişkin konuştu. Haziran ayında seçimlerin yenileneceği ilçe ve il belediye başkanları hakkında da bilgi veren Yılmaz, il belediye başkanlarına şunları söyledi: “İsraftan, gösterişten, gereksiz korumalardan ve gösterişli araçlardan kaçınılmalıdır. Uyarıda bulunduğu kaydedildi: “Ancak böyle olursa tekrar kabul ediliriz.” Yılmaz’ın uyarısının ardından bazı il ileri gelenlerinin, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın açıkladığı kamu tasarruf tedbirlerinin belediyelerde nasıl uygulanacağını sorduğu öğrenildi. Yılmaz’ın, “Tasarruf tedbirleri tüm kamu kurumlarını kapsayacak şekilde hazırlandı, herkes sözüne sadık kalacak.”

YATIRIMLA DEĞİL

Toplantıda Erdoğan’ın, seçimlerin yenilgiyle sonuçlandığı Eskişehir, Çorum, Ankara ve İstanbul il teşkilatlarına kızdığı ve şu tepkiyi gösterdiği belirtildi: “Siz çalışmıyorsunuz. Arkadaşlar da çalışmıyor, diyor. Çorum tren istiyordu. Sadece yatırımla olmuyor bu işler, biraz çaba gösterin. Çorum’a geldiğimde kalabalıktı ama sen çalışmıyordun. En büyük demiryolu yatırımlarını Eskişehir, Ankara ve İstanbul’da yaptık, sonuç ne oldu? (Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen için) “Eskişehir eskidir” diyordunuz. O gitti, bir bayan geldi. Eskişehir’den Ankara’ya hızlı tren hattını kazandırdık. Eşdeğeri yok. “Çalışmıyor musun.” Erdoğan’ın bu sözlerinin ardından toplantıda hazır bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdülkadir Uraloğlu, yüksek hızlı demiryolu hatlarını kastederek “Bakalım” derken, Erdoğan da Uraloğlu’nun bu sözlerine sinirlenerek şunları söyledi: “Neye bakacaksınız, 4-5 merkez ilçe kaybedildi, bir” diye tepki gösterdiği iddia edildi: “Trene tren sağlayacağız?” Ayrıca Erdoğan’ın, seçimle ilgili “yanlış aday seçimi”ni de eleştirdiği belirtildi. YRP’nin kazandığı Yozgat ve Şanlıurfa illeri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

okulturlari.org
Antalya Haber Sunucu
meritking