Çarşamba, Temmuz 17

NATO, Ukrayna’ya acil destek için müttefiklere çağrı yaptı

Stoltenberg, Brüksel’deki NATO dışişleri bakanları toplantısının ikinci gününün sonunda gazetecilere açıklamalarda bulundu.

75. yılını kutlayan NATO’nun “tarihteki en güçlü ve en başarılı ittifak” olduğunu söyleyen Stoltenberg, iki gün süren görüşmelerde Ukrayna’ya verilen desteği daha kalıcı ve sürdürülebilir hale getirmenin yollarını tartıştıklarını söyledi.

Bu yöndeki çalışmaların önümüzdeki günlerde de devam edeceği mesajını veren Stoltenberg, müttefiklerin Ukrayna’ya verilen desteği artırmak için bir an önce harekete geçmesi gerektiğini söyledi.

Genel Sekreter, Ukrayna için “uzun vadeli, mutabakata varılmış ve öngörülebilir taahhütlerin geçici, gönüllü ve kısa vadeli yardımlardan daha önemli olduğunu” söyledi.

“NATO, Ukrayna’daki savaşın tarafı değildir ve olmayacaktır.” Stoltenberg sözlerini tekrarlayarak, yaptıklarının BM Şartı uyarınca “meşru müdafaa hakkını” kullanan Ukrayna’ya destek vermek olduğunu belirtti.


Acil destek çağrısı

Ukrayna’da savaş alanındaki durumun oldukça zor olduğunu belirten Stoltenberg, şunları söyledi: “Durum ciddi ve tam da bu nedenle Ukrayna’ya daha fazla desteğin seferber edilmesi aciliyeti var.” dedi.

Stoltenberg, Ukrayna’nın daha fazla toprak kazanmasının yolunun NATO müttefiklerinin desteğini artırmak olduğunu, bunun gerçekleşmemesi durumunda Rusya’nın daha fazla toprak kazanacağını, bunun da NATO’yu daha tehlikeli bir duruma sokma riski taşıdığını söyledi.

Ukrayna’da kalıcı barışa ulaşmanın tek yolunun Ukrayna ordusunun güçlendirilmesi olduğunu vurgulayan Stoltenberg, “Çünkü Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i savaş alanında kazanamayacaklarına ikna etmenin tek yolu bu.” dedi.

Ukrayna’nın Rusya’yı yenebileceği inancını paylaşan Stoltenberg, şunları söyledi: “Çoğu uzman, Rusya’nın birkaç hafta içinde Ukrayna’nın, birkaç gün içinde de Kiev’in kontrolünü ele geçireceğine inanıyordu ancak bu gerçekleşmedi. Ukraynalılar, Rusya’nın işgal ettiği toprakların yüzde 100’üne sahipler. savaşın başında.” 50’sini kurtardı.” dedi.


“Güvenliğimiz bölgesel değil küreseldir”

İran ve Kuzey Kore’nin Rusya’ya mühimmat, füze ve insansız hava aracı sağladığını, Rusya’nın da karşılığında bu ülkelere nükleer programları için teknoloji sağladığını belirten Stoltenberg, şöyle konuştu: “Dolayısıyla Avrupa’da ayrı bir güvenliğimiz ve ayrı bir güvenliğimiz olduğu fikri ortaya çıktı. Asya’daki güvenlik sistemi güvenliği çalışmıyor.” “İşe yaramıyor. Güvenliğimiz bölgesel değil küreseldir.” dedi.

Bugün Ukrayna’da yaşananlar yarın Güney Çin Denizi’nde de yaşanabilir” dedi. Stoltenberg bu nedenle Asya-Pasifik bölgesiyle iş birliğinin güçlendirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Stoltenberg, NATO’yu küresel bir ittifak haline getirme niyetinde olmadığını belirterek, “NATO, Kuzey Amerika ve Avrupa’nın ittifakı olarak kalacak. Ancak güvenliğimiz Asya Pasifik bölgesinin güvenliğine bağlıdır” dedi. değerlendirmesini yaptı.


Gürcistan’a uyarı

Gürcistan hükümetinin, “yabancı ajanlar yasa tasarısı” olarak da nitelendirilen ve geçen yıl başkent Tiflis’te gösterilere yol açan “dış nüfuzun şeffaflığı” konulu yasa tasarısını yeniden Meclis’e sunma kararına ilişkin soruya yanıt veren Stoltenberg, şöyle konuştu: Tasarının yeniden sunulmasına yönelik çabalara karşı çıktı.

Stoltenberg, tasarının Gürcistan’daki demokratik kurumları güçlendirme çabalarıyla çelişeceği konusunda uyardı ve şunları söyledi: “Gürcistan, NATO ve Avrupa Birliği’ne yaklaşmak için reformlar üzerinde çalışmalı.” dedi.

Gürcistan’ın NATO ve Avrupa Birliği’ne (AB) yakınlaşmak amacıyla demokratik kurumları güçlendirecek reformlar benimsemesinin önemine değinen Stoltenberg, şunları söyledi: “Yabancı ajanlar fikrini ortaya koyan herhangi bir yasanın, korkarım ki, birçok örgütü etkileyecektir. Hem uluslararası hem de Gürcistan’da faaliyet gösteren medya şirketleri.” ve bu Gürcistan’ı güçlü demokratik bir toplum haline getirme fikrine zarar verecektir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

okulturlari.org
Sponspor Bağlantılar: izmir su kesintisi - yemekteyiz - Adana Demirspor - 2024 Yerel Seçimleri -
Antalya Haber Sunucu