Çarşamba, Temmuz 24

Tesla, Elon Musk için 56 milyar dolarlık ödeme yapılmasını istedi

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla, hissedarlardan şirket CEO’su Elon Musk’un 56 milyar dolarlık maaş ve ikramiye paketini tahsis etmesini istedi ancak bu talep mahkeme tarafından reddedildi.

REKLAM

Delaware eyalet mahkemesi Ocak ayında aldığı kararda, Elon Musk’un Tesla’nın yönetim kurulu tarafından verilen 56 milyar dolar değerindeki maaş ve ikramiye paketini alamayacağına hükmetti.

Tesla, hissedarlardan CEO Elon Musk için 56 milyar dolarlık maaş ve ikramiye paketini yeniden düzenlemelerini istedi; bu paket, şirketin Teksas’taki genel merkezini taşımak için yetki ararken bu yıl Delaware’li bir hakim tarafından reddedildi.

Hissedarlara gönderilen mektup

Hissedarlara yazdığı mektupta Tesla CEO’su Robyn Denholm, Musk’un otomobil üreticisinin beklenen büyümesini sağladığını ve Tesla’nın 2018 stratejisindeki tüm operasyonel ve hisse senedi değeri hedeflerine ulaştığını söyledi.

Musk’un planladığı ödeme paketinin hissedarlar tarafından onaylandığını söyleyen Denholm, şirketin hisselerinin şu ana kadar %571 oranında arttığını bildirdi.

Mektupta, Musk’a son altı yılda Tesla için önemli bir büyüme ve hisse değeri yaratmaya yardımcı olan hiçbir işi için ödeme yapılmadığına dikkat çekildi.

Hissedarlar 13 Haziran’da oy kullanacak

Şirket bünyesinde tanıtılan yenilikler, 13 Haziran’da yapılacak yıllık toplantıda hissedarlar tarafından oylanacak.

Austin, Teksas merkezli elektrikli otomobil üreticisi Tesla, küresel satışların azalması, elektrikli araçlara olan talebin yavaşlaması ve model yelpazesinin yaşlanması nedeniyle bu yıl hisse senedi fiyatının %37 düşmesiyle zor günler yaşıyor.

Mahkeme neye karar verdi?

Beş yıl önce bir hissedar tarafından açılan davada Tesla CEO’su Musk ve şirket yöneticileri, elektrikli araç ve güneş paneli üreticisine karşı görevlerini ihlal ederek şirket varlıklarının israfına ve “Musk’un haksız zenginleşmesine” yol açmakla suçlanmıştı.

Hissedarın avukatları, tazminat paketinin Musk tarafından dikte edildiği ve Musk’tan bağımsız olmayan yöneticilerle yapılan “sahte müzakerelerin” ürünü olduğu için iptal edilmesi gerektiğini savundu.

Avukatlar ayrıca paketin yanıltıcı ve eksik beyanlar nedeniyle hissedarlar tarafından onaylandığını söyledi.

Savunma avukatları, tazminat planının, üyeleri bağımsız olan bir ücret komitesi tarafından adil bir şekilde müzakere edildiğini, bazı Wall Street yatırımcıları tarafından alay konusu olacak kadar yüksek performans hedefleri içerdiğini ve Delaware tarafından bile talep edilmeyen bir hissedar oylamasına tabi olduğunu savundu. kanun.

Savunma avukatları, Musk’un hakim hissedar olmadığını, çünkü o sırada şirketin üçte birinden daha azına sahip olduğunu belirtti.

Mahkemenin kararına tepki gösteren Musk, sosyal medya hesabından şunları söyledi: “Şirketinizi asla Delaware eyaletinde kurmayın.”

Musk şöyle devam etti: “Eğer hissedarların karar vermesine izin vermek istiyorsanız Nevada veya Teksas’ta bir şirket kurmanızı öneririm.”

Forbes’un dünyanın en zengin insanları listesinin başında yer alan Musk, Ocak ayında Tesla’nın yönetim kurulunu kendisine şirkette %25 hisse verecek yeni bir tazminat planı hazırlamaya çağırdı.

Kasım 2022’deki duruşmada Musk, ikramiye paketinin şartlarını kendisinin dikte ettiği veya planın yönetim kurulu, ücret komitesi veya planın geliştirilmesine yardımcı olan bir çalışma grubu tarafından tartışıldığı toplantılara katıldığı yönündeki iddiaları reddetti.

Ancak yargıç, Musk’un potansiyel çıkar çatışması olan hakim bir hissedar olması nedeniyle tazminat paketinin daha sıkı standartlarda tutulması gerektiğine karar verdi.

Yargıç, 200 sayfalık kararında, “Musk’un tazminat planının onaylanmasına yol açan süreç son derece kusurluydu. Musk’ın, Tesla adına müzakere yapmakla görevli kişilerle kapsamlı bağları vardı” diye yazdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

okulturlari.org
Antalya Haber Sunucu
meritking