Çarşamba, Temmuz 17

Elektronik sigaralar yeni bir hastalık doğurdu: EVALI… İşte ilk olarak 17 yaşındaki bir öğrencide görülen hastalığın belirtileri!

Türk Solunum Araştırmaları Derneği Başkanı ve Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şule Akçay, 9 Şubat Dünya Tütüne Hayır Günü kapsamında yaptığı açıklamada, sigaranın sigaranın sağlık sorunlarına neden olduğunu belirtti. dünya çapında her yıl 8 milyon insanın ölümü.

Akçay, sigaranın tüm kanserlerin yüzde 30’undan sorumlu olduğuna dikkat çekerek, sigara içen her iki kişiden birinin zamanla sağlığını kaybettiğini vurguladı. Türkiye’de tütün kullanımının günde 250 kişinin ölümüne neden olduğunu söyledi.

Thumbs_b_c_90c503e1422b83aa37a07a8a7638ab1b

AKUT SAĞLIK SORUNLARINA NEDEN OLUYOR

E-sigaranın ani ve akut zararlarının yanı sıra kanser, zatürre, astım, kalp-damar hastalıkları gibi kronik sağlık sorunlarına da yol açtığını belirten Akçay, ısıtılan tütün ürünlerinin pilin patlaması durumunda yanıklara neden olduğunu ve içindeki yağlı bileşenlerin akciğerlere zarar verdiğini söyledi. Sadece e-sigara tüketenleri etkileyen yeni bir hastalığın tespit edildiğini belirten Akçay, bu hastalığın adının “EVALI” olarak belirlendiğini sözlerine ekledi. E-sigaranın akut sağlık sorunlarına ve kronik yan etkilere neden olduğunu söyledi.

17 YAŞINDA BİR ÖĞRENCİNİN ÜZERİNDE GÖRÜLDÜ

17 yaşındaki Amerikalı öğrencide tespit edilen EVALI, akut solunum yetmezliği nedeniyle hastaneye kaldırılan gencin her iki akciğerinde de yaygın pnömoni tespit edilmesiyle ortaya çıktı. Detaylı tıbbi öykünün alınmasının ardından gencin yakın zamanda elektronik sigara kullandığı anlaşıldı. Pek çok hastalığın ortadan kaldırılmasının ardından elektronik sigaraya özgü bir hastalığın olduğu belirlendi ve buna “EVALI” adı verildi.

Thumbs_b_c_497f633c6c8d41cc5e0730a3f63efe9a

LİSTELENEN BELİRTİLER

Türk Solunum Araştırmaları Derneği Başkanı Prof. Dr. Şule Akçay, e-sigara kullanımına bağlı akut akciğer hasarının belirtilerini paylaştı. Kişinin balgam, öksürük, nefes darlığı, ateş, bulantı, kusma, ishal, kilo kaybı, iştahsızlık ve akciğer röntgeninde zatürre görülmesi gibi belirtilerle başvurması halinde “EVALI” tanısı konulduğunu açıkladı. . Son 90 gün içinde elektronik sigara ve türevlerinin kullanılması durumunda.

Akçay, tedavi sürecindeki en kritik adımın tütün maruziyetine son vermek olduğunu vurgulayarak, e-sigara kullanımının devam etmesi halinde akciğerlerde kalıcı hasar oluşabileceği uyarısında bulundu. E-sigaranın da en az geleneksel sigara kadar zararlı olduğunu unutmamak gerektiğini belirten Akçay, e-sigaranın sadece sigarayı bırakma aracı olmadığını, tam tersine sigara içmeye ve bağımlılığın gelişmesine açılan bir kapı olduğunu vurguladı. bunun hastalık nedeni olarak kabul edilemeyeceğini belirtti.

(AA)Bu içerik Doğukan Akbayır tarafından yayınlanmıştır.

Keşfetmek
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Zelenskiy'den kritik karar!  Ukrayna Genelkurmay Başkanını kovduZelenskiy’den kritik karar! Ukrayna Genelkurmay Başkanını kovdu
O şehirde büyük duygu!  Her yere Gezeravcı posterleri astılarO şehirde büyük duygu! Her yere Gezeravcı posterleri astılar
Dezenformasyonla Mücadele Merkezi'nden Mahkeme Saldırısına İlişkin Açıklama!Dezenformasyonla Mücadele Merkezi’nden Mahkeme Saldırısına İlişkin Açıklama!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

okulturlari.org
Sponspor Bağlantılar: izmir su kesintisi - yemekteyiz - Adana Demirspor - 2024 Yerel Seçimleri -
Antalya Haber Sunucu