Çarşamba, Temmuz 24

İran: İsrail, varlığımızı tehdit ederse nükleer doktrini değiştiririz

İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’in danışmanlarından Kamal Kharrazi şunları söyledi: “Siyonist rejim nükleer tesislerimize saldırırsa caydırıcılığımız değişir.”

REKLAM

Tahran, İsrail’in varlığını tehlikeye atması halinde nükleer doktrinini değiştireceği mesajını verdi.

İranlı dini lider Ayetullah Ali Hamaney’in danışmanlarından Kamal Kharrazi şunları söyledi: “Nükleer bomba yapma konusunda bir kararımız yok, ancak İran’ın varlığı tehdit edilirse askeri doktrinimizi değiştirmekten başka seçeneğimiz olmayacak.”

İran Öğrenci Haber Ağı’na konuşan Kharrazi, şunları söyledi: “Siyonist rejim nükleer tesislerimize saldırırsa caydırıcılığımız değişir.”

Kharrazi, İran’ın teknik olarak 2022’de nükleer bomba yapabilecek kapasitede olduğunu ancak henüz nükleer bomba yapıp yapmayacağına karar vermediğini söyledi.

İran Devrim Muhafızları’nın üst düzey bir komutanı da Nisan ayında İsrail ile yaşanan gerilimler sırasında tehditlerin İran’ı nükleer doktrinini değiştirmeye itebileceğini söyledi.

Tahran nükleer silah edinme niyetinde olmadığını iddia ederken; Batılı hükümetler İran’ın bomba yapmak için nükleer teknoloji istediğini söylüyor. Ayrıca İran’ın nükleer faaliyetleri nedeniyle birçok ülke İran’a yaptırım uyguluyor.

Tahran’ın nükleer programı konusunda son söz sahibi olan Hamaney, 2000’li yılların başında verdiği bir fetvayla nükleer silah geliştirilmesini yasaklamıştı.

Hamaney, nükleer bomba inşa etmenin ve stoklamanın “yanlış olduğunu ve bunların kullanımının haram” olduğunu veya dini açıdan yasak olduğunu söyledi.

Ancak İran’ın o zamanki istihbarat bakanı, Batı baskısının Tahran’ı 2021’de nükleer silah edinmeye itebileceğini belirtti.

İran uranyumu yüzde 60 saflığa kadar zenginleştiriyor. Silahlara yönelik uranyumun yaklaşık %90 oranında zenginleştirildiği bilinmektedir.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın (IAEA) resmi parametrelerine göre, İran’ın mevcut nükleer malzemesini daha da zenginleştirmesi durumunda bu, iki nükleer silah yapmaya yetecek.

İran, Tel Aviv’in geçen Nisan ayında Şam’daki elçilik binasına düzenlediği saldırıya misilleme olarak İsrail’e yaklaşık 300 füze ve insansız hava aracı ateşledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

okulturlari.org
Antalya Haber Sunucu
meritking