Çarşamba, Temmuz 17

Yeni Kaledonya’da bağımsızlık yanlılarından Fransa’ya karşı ‘direnişi sürdürün’ çağrısı

Yeni Kaledonya’nın Kanak bağımsızlık liderlerinden Christian Tein, Fransız hükümetinin 17.000 kilometre uzaktan Kanak halkına dayatmaya çalıştığı anayasal reforma karşı destekçilerine “direnmeye devam etmeleri” çağrısında bulundu.

REKLAM

Yeni Kaledonya’daki bağımsızlık yanlısı Saha Eylem Koordinasyon Birimi’ne (CCAT) başkanlık eden Tein’in destekçilerine yaptığı konuşma, sosyal medya platformu Facebook’ta yayınlandı.

Tein, adanın mahallelerindeki Kanak nüfusu üzerinde yoğun baskı bulunduğunu ve Kanak Ulusal Sosyalist Kurtuluş Cephesi (FLNKS) liderliğinin New York’a geldiğinde Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile 2 saatten fazla süren bir toplantı yaptığını belirtti. . 23 Mayıs’ta Kaledonya.

Toplantıda anayasa reformuna ve Yeni Kaledonya’nın yeniden sömürgeleştirilmesine karşı olduğunu belirten Tein, adadaki seçmen sayısının artırılması konusunun yeniden tartışılması gerektiğini vurguladı.

Tein, Macron’un adaya dileklerini ifade etmek için geldiğini belirterek, destekçilerine anayasa reformuna karşı “direnmeye devam etmeleri” çağrısında bulundu.

“Mahallelerde her türlü direnişi seferber etmeye ve gerçekleştirmeye devam ediyoruz.” Tein, bu bağlamda Kanaklardan hayatlarına dikkat etmelerini istedi.

Tein şöyle devam etti:

“Burada çok acılar var, çok sorunlar var. Hedeflerimize ulaşabilmek için işin temeline inmek gerekiyor ama koordineli, planlı ve organize bir şekilde. Bizim asıl amacımız tam egemenliğe ulaşmaktır. Ülkemiz.”

Tein, CCAT’ın hiçbir zaman insanları öldürme niyetinde olmadığını vurguladı ve Fransız devletine CCAT yetkililerini ev hapsinden kurtarması çağrısında bulundu.

Yeni Kaledonya’yı olağanüstü duruma getiren süreç

Fransız hükümetinin yerel halkın gücünü kıracak anayasal reform girişimine karşı çıkan Yeni Kaledonya’nın bağımsızlık yanlıları, 13 Mayıs’ta harekete geçti.

Fransız hükümeti, başkent Noumea başta olmak üzere adanın çeşitli yerlerine müdahale eden bağımsızlıkçılara yönelik operasyonlar yürütmek üzere bölgeye çok sayıda polis ve jandarma görevlisi göndermişti.

Fransa Başbakanı Gabriel Attal, 15 Mayıs’ta sosyal medya platformu TikTok’un yasaklandığını ve adada olağanüstü hal (OHAL) ilan edildiğini duyurdu.

Adadaki Fransız seçmen sayısını artıracak anayasa reformunun yürürlüğe girebilmesi için Fransız Parlamentosu’nun her iki meclisinin de toplandığı Kongre tarafından onaylanması gerekecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

okulturlari.org
Sponspor Bağlantılar: izmir su kesintisi - yemekteyiz - Adana Demirspor - 2024 Yerel Seçimleri -
Antalya Haber Sunucu